W dniu 11 kwietnia 2025 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bogucicach odbyły się prelekcje w ramach pilotażowego projektu „Akcja menstruacja w Twojej szkole”.
W spotkaniu wzięły udział dziewczęta z klas 4–8.
Głównym celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym i przełamywanie tabu związanego z menstruacją, poszerzanie wiedzy na temat zdrowia i higieny oraz budowanie pozytywnego podejścia do naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Zajęcia zostały przeprowadzone w przyjaznej, otwartej atmosferze, sprzyjającej zadawaniu pytań i dzieleniu się refleksjami.
Prelekcję poprowadziła pani Karolina Suska – koordynator projektu we współpracy z panią Dorotą Staworzyńską- pedagogiem naszej placówki. Dzięki jej zaangażowaniu i otwartości uczestniczki spotkania mogły poczuć się swobodnie i zyskać cenną wiedzę, która pomoże im lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w ich ciele.
Po prelekcjach odbyło się również spotkanie informacyjne skierowane do nauczycieli, rodziców i opiekunów. Podczas niego omówiono główne założenia akcji oraz możliwości wspierania młodych dziewcząt w okresie dojrzewania. Spotkanie stworzyło przestrzeń do rozmowy, zadawania pytań i dzielenia się doświadczeniami.
Dzięki takim inicjatywom młode dziewczęta zyskują nie tylko wiedzę, ale i pewność siebie – uczą się, że menstruacja to temat, o którym warto rozmawiać otwarcie i bez wstydu.